Як працює трансфертне ціноутворення?

Трансфертне ціноутворення — це, перенесення об’єкта оподаткування між пов’язаними (асоційованими) підприємствами з однієї юрисдикції в іншу заради отримання податкової вигоди.
З першого січня 2018 року набрав чинності Закон України № 2245-VIII. Даний закон вніс зміни в Податковий кодекс України, а саме в сферу податкового контролю а також привніс зміни і щодо трансфертного ціноутворення.
Для визнання господарської операції контрольованою потрібно одночасне виконання двох встановлених Податковим Кодексом критеріїв.
Перший критерій вартісний — це обсяг річного доходу і обсяг операції з контрагентом.
Другий критерій — статусний — ким є нерезидент і як він пов’язаний з українським платником податків, де він зареєстрований, яка його організаційно-правова форма, чи сплачує він податок на прибуток (корпоративний податок) і за якою ставкою.
Контрольовані операції перевіряються на відповідність їх цін принципом «витягнутої руки» та в разі їх невідповідності — можливе корегування ціни операції для цілей оподаткування.
Суть принципу «витягнутої руки» полягає в тому, щоб платник податку на прибуток отримав від контрольованої операції оподатковуваний прибуток в такій же сумі, яку він отримав би від неконтрольованої операції (відповідно до пп. 39.1.2 Податкового Кодексу) .
Незважаючи на те, що трансферне ціноутворення працює в Україні вже майже 5 років, перші результати і практика тільки починають з’являтися. Завершуються перші перевірки, виникають судові спори тощо. У такій ситуації головна помилка бізнесу — недооцінка контролюючих органів, не приділення недостатньої уваги звітності, складанню документації та формуванню процесів ціноутворення. Трансферне ціноутворення вважається однією з головних податкових дисциплін в Європі та світі.