Юридическая компания

9:00 - 18:00

Работаем с Пн по Пт

+380970792155

Facebook

Instagram

YouTube

 

07.11.2018 набув чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги»

Юридическая компания Incolanse > Новости  > 07.11.2018 набув чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги»

07.11.2018 набув чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги»

Incolanse LTD ООО «Инколанс» ТОВ «Інколанс»

07.11.2018 набув чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. №2155-VIII (далі – Закон №2155). Законом запроваджуються такі механізми, як електронна ідентифікація, електронний підпис, електронна печатка, електронна позначка часу, реєстрована електронна доставка тощо.
Насамперед, даний закон повторює основні положення Регламенту ЄС 1999/93/ЄС, та відповідно – направлений на долучення України до цифрової екосистеми Європейського Союзу. Це створює перспективи для українських громадян в подальшому отримувати публічні послуги не лише в Україні, а й на території всього ЄС. Саме тому, слід зазначити, що одним з найважливіших положень Закону № 2155 є взаємне визнання українських та іноземних сертифікатів відкритих ключів та електронних підписів.

Даний закон має бути цікавий передусім малому та середньому бізнесу, оскільки можна буде легко зареєструвати компанію, направити запит, сплатити податки за допомогою смартфону.
Також він сприятиме зменшенню безпосередньої комунікації з державними органами. Обмін даними з адміністраціями та митницями сусідніх країн відбуватиметься онлайн без необхідності проходження додаткової сертифікації. Нарешті можна буде створювати електронні договори, накладні та акти виконаних робіт, скріплювати їх електронним підписом і не боятися, що вони не будуть прийняті. Кваліфікований електронний підпис буде прирівнюватися за юридичною силою до підпису директора, скріпленого печаткою компанії.

Але, що ж таке електронний підпис?
​У найпростішому вигляді електронний підпис – це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно пов’язуються з ними і використовуються ним як підпис.
​Згідно з ч.2 ст. 22 Закону № 2155 ідентифікація фізичної особи, яка звернулася за отриманням послуги формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, здійснюється за умови її особистої присутності за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи, відповідно до законодавства про Єдиний державний демографічний реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

​Отже, починаючи з 07.11.2018, отримати послуги з формування кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів за довіреністю (в т.ч. посвідченою нотаріально) буде неможливо
​Однак на сьогодні резонанс як самого закону, так і теми електронної ідентифікації взагалі може бути іншим. На відміну від попереднього десятиліття, ідентифікація клієнтів і контрагентів стає суттєво більш важливим аспектом для багатьох видів діяльності. По-перше, оскільки комерційна діяльність, у найширшому сенсі, стає усе більш інтернет-залежною, а бізнес-відносини – усе більш дистанційними. По-друге, оскільки бізнеси зобов’язані ідентифікувати всіх, з ким мають справу з усе зростаючою ретельністю й з усе зростаючою відповідальністю за недотримання вимог щодо ідентифікації.

При реєстрації кваліфікованого підпису/печатки в акредитованому державою центрі (в тому числі й іноземному) підписані документи будуть мати беззаперечну юридичну силу для державних органів та суду. Такий підпис відкриє доступ до цілої низки можливостей. З дозволу користувача, державні органи зможуть отримати персональну інформацію від банку, де в особи відкритий рахунок (BankID) або навіть з SIM-картки – за допомогою смартфону (Mobile ID).

​Очевидно, що закон несе в собі масу переваг. Проте, разом із законодавчою базою необхідно стимулювати розвиток відповідної інфраструктури. Не можна з упевненістю сказати, що електронний підпис одразу отримає широке визнання і буде всіма використовуватися. Ще певний час люди продовжуватимуть стояти в чергах та втрачати свої приватні ключі. Але тішить вже той факт, що хоча б на законодавчому рівні Україна вже готова зрушити з мертвої точки і адаптуватись до реалій сучасності.

Оставить отзыв

Leave a feedback

Залишити відгук